Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Geneza powieści „Kamień na kamieniu”

Powieść Kamień na kamieniu Wiesława Myśliwskiego, zaliczana do nurtu chłopskiego współczesnej literatury polskiej, została opublikowana po raz pierwszy w 1984 roku, stając się wydarzeniem literackim roku, o czym świadczą słowa Henryka Berezy: Jest, jak każde arcydzieło, przede wszystkim wielką tajemnicą sztuki, czymś niepojętym, co zdaje się do nas przychodzić z innego wymiaru, a także: Myśliwski, wypełniając... więcejProblematyka powieści „Kamień na kamieniu”

Zbiór Kamień na kamieniu, zawierający wyjątkowy przekrój wiejskiego społeczeństwa na przestrzeni okresu wojennego, przez PRL, aż do czasów współczesnych jest bardzo refleksyjny, lecz i pełny dawki dobrego humoru.

Opowiada o rewolucji, jaka zaszła na polskiej wsi po wojnie oraz o życiu chłopskiej rodziny Pietruszków, widzianych oczami prostego, burkliwego, kłótliwego, zapalczywego, lecz szczerego, inteligentnego, zaradnego... więcejHumor w powieści „Kamień na kamieniu”

Kamień na kamieniu obfituje w zabawne sytuacje i postaci. Prym w tej kwestii bezsprzecznie wiedzie ojciec głównego bohatera. Stary Pietruszka miał swój światopogląd, którego bronił za każdym razem. Jako że praca w polu była dla niego absolutnym priorytetem, nie zgodził się, aby jego syna uznano za zmarłego, bo wtedy mógłby się rozleniwić:

– Ano, będzie mu się wydawało, że zabity, to nie będzie chciało mu się...
więcejChronologiczny plan losów Szymona Pietruszki

1.Dzieciństwo Szymona Pietruszki.
Niechęć w pomaganiu ojcu w polu.
Kradzież kromki chleba.
Pokuta, pójście z matką na pielgrzymkę.

2.Młodość Szymona Pietruszki.
Szymon najładniejszy we wsi.
Wiejskie zabawy, częste bójki.
Powodzenie u dziewczyn.
Ciągłe kłótnie i bójki z sąsiadem Prażuchem.

3.Wiek dojrzały Szymona Pietruszki.
Wojna i ucieczka... więcej