Wiesław Myśliwski – biografia
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Polski prozaik Wiesław Myśliwski (1932) ma na swoim koncie wiele nagród. Jest między innymi dwukrotnym laureatem Nagrody Literackiej Nike (Widnokrąg 1997 i Traktat o łuskaniu fasoli 2007 rok). Debiutował w 1967 roku powieścią Nagi sad, zapoczątkowując tym dziełem nurt prozy poświęconej polskiej wsi, pełnej głębokiej refleksji nad losem jej mieszkańca, który traci pierwotne połączenie z przyrodą, rozumianej w perspektywie uniwersalnych prawd o świecie i człowieku.

Pisarz jest znany i ceniony poza tym ze względu na poetykę, w jakiej się porusza oraz styl, jakim włada: raz jest lirycznym poetą (powieść Pałac), innym razem realistą (Kamień na kamieniu). Na jego nowe dzieła czekają zawsze zarówno wielbiciele jego twórczości, jak i miłośnicy prozy poświęconej wsi zaliczanej nurtu chłopskiego.

Do jego najważniejszych dzieła należą: Nagi sad z 1967 roku (filmowa wersja: Przez dziewięć mostów), Pałac (1970), Złodziej (1973), Klucznik (1978), Kamień na kamieniu (1984), Drzewo (1988), Widnokrąg (1996), Requiem dla gospodyni (2000), Traktat o łuskaniu fasoli ( 2006).

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Chronologiczny plan losów Szymona Pietruszki
2  Kamień na kamieniu - streszczenie
3  Humor w powieści „Kamień na kamieniu”Komentarze
artykuł / utwór: Wiesław Myśliwski – biografia    Tagi: